Didysis debesylas

Inula helenium

0.0/5 Balsavimas (0 balsai)

Iš Centrinės Azijos didysis debesylas pateko į Viduržemio pajūrio kraštus, kur jis jau senovės graikų ir romėnų buvo vertinamas kaip vaistinis ir dažinis augalas. Per kryžiaus žygius pateko į vidutinio klimato juostą ir išplito kaimiečių daržuose. Šiandien sulaukėjęs didysis debesylas aptinkamas drėgnose pievose, prie griovių ar pakelėse.

Impozantiškas daugiametis augalas gali išaugti iki 2 m aukščio. Jam būdingi smailūs kiaušiniški lapai, siekiantys iki 50 cm ilgio. Vasarą augalas pasipuošia stambiais geltonų žiedų graižais. Medicinoje naudojamos tvirtos, panašios į buroko šaknys, kuriose yra eterinių aliejų, kamparo, inulino, saponinų, taip pat dervų bei karčiųjų medžiagų.

Didysis debesylas pakenčia tiek saulėtas augavietes, tiek šiokį tokį pavėsį, tačiau šaknys mėgsta būti pavėsyje. Labai svarbu, kad dirvožemis būtų turtingas maistingųjų medžiagų, giliai įdirbtas, drėgnas neįmirkęs ir, jei įmanoma, molingas, kur augalas ypatingai veši.

Jūs galite nusipirkti jaunų augalėlių arba balandžio mėnesį ir vėliau sėklas pasėti į atvirą gruntą. Sėjinukai vėliau turi būti išretinami maždaug 60 cm atstumu. Didelius kerus po žydėjimo galima dalinti. Jei norite iškasti šaknį ir pasigaminti gydomųjų preparatų, rekomenduojama plotą kasmet pa-pildyti naujais augalais.

Rudenį atsargiai atkasamas stambaus augalo šakniastiebis. Paprastai iškasamas ne visas šakniastiebis, o tik kai kurios jo šaknys. Tai reikia padaryti labai rūpestingai, kad augalas vėl greitai atsigautų. Iškastas šaknis nuplauti tekančio vandens srove, sausai nušluostyti ir supjaustyti gabalėliais. Džiovinti jas galima sukabintas ant siūlų arba orkaitėje žemesnėje temperatūroje, kuri neturėtų viršyti 40 C, kad neišgaruotų eteriniai aliejai. Sudžiūvusius šakniastiebių gabalėlius galima plikyti kaip arbatą arba gaminti alkoholinius ekstraktus.

Dėl antiseptinių ir skrandžio veiklą stimuliuojančių savybių didysis debesylas yra populiarus vaistinis augalas. Gleives skystinančios medžiagos padeda nuo kosulio, bronchito ir astmos. Be to, šaknyse yra veikliosios medžiagos inulino, kuris yra būtinas sergantiesiems cukriniu diabetu. Pramoniniu būdu iš didžiojo debesylo gaminami kartieji likeriai, atsikosėjimą lengvinančios ir skrandį tonizuojančios priemonės.

Skystis veidui prausti ir plaukams skalauti. 2 šaukštus didžiojo debesylo smulkintų šaknų 10 min. virti 1/4 l vandens ir po valandos perkošti. Sis skystis mažina uždegimą ir juo daug kartų per dieną tinka tepti sudirgusią odą. Skystį iš karto atvėsinus ir nufiltravus galima naudoti sausiems ir išretėjusiems plaukams skalauti, tačiau jis netinka šviesiems plaukams.

Komentarai (0)

Parašyti komentarą

Jūs komentuojate kaip svečias.